551768-2020 - ResultatSverige-Lund: Marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk & taktisk mediebyrå
Referensnummer: 20/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraftringen behöver en strategisk & taktisk mediabyrå som kan ge Kraftringen rådgivning samt stödja Kraftringens resa mot målbild 2025 som ett av Skånes starkaste varumärken in Kraftringens bransch.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen