551804-2018 - ResultatSverige-Linköping: Tjänster för drift av anläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av oljedepå i Pampushamnen, Norrköping
Referensnummer: 18/87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar drift och underhåll av Tekniska verken Linköping AB (publ) oljedepå i Pampushamnen i Norrköping.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45255000 Anläggningsarbeten för olje- och gasindustrin, 76000000 Tjänster för olje- och gasindustrin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
B oljedepå är belägen i Pampushamnen, Norrköping. B hyr marken av Norrköpings kommun, som är markägare. Oljedepån ägs och drivs av B.
Oljedepån består av sex stycken oljecisterner, med en volym på 20 000 m3 vardera. I alla sex (6) cisterner förvaras eldningsolja 5 (Eo5).
B har sedan några år tillbaka hyrt ut del av sin oljelagringsvolym till olika aktörer/företag. I dagsläget hyr B ut fem (5) av cisternerna medan den sjätte används av B. Uppställningsplatser för pumpar och ventiler som hör till B oljecisterner är kopplade till hamnens gemensamma oljeavskiljare.
Syfte & Mål
Syftet med uppdraget är att avtalad L ska underhålla och sköta driften av B oljedepå i Pampushamnen. Allt från daglig skötsel till större underhållsarbeten. Men även tillse att tillräcklig bemanning finns vid lastning och lossning.
Omfattning
Utförandet av uppdraget omfattar att vara ställföreträdande depåchef, lastning/lossning av båtar, rondering, drifttillsyn, skötsel, beredskap samt övrigt förekommande arbetsuppgifter inom den verksamhet som B bedriver vid sin oljedepå i Pampushamnen.
Utöver dessa uppgifter åtar sig L reparationer och andra arbetsuppgifter, efter överenskommelse med B.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.