551806-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter
Referensnummer: 17MB845
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av projekterande- och utredande konsulter för utredning och projektering av va-anläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tekniska konsulter va-projektering
Del nr: Delområde 1 ledningsnät
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För projektering av ledningsnät innefattande pumpstationer och tryckstegringsstationer –
Delområde 1 – kommer SVOA att teckna avtal med såväl stora som mindre leverantörer för att säkerställa
Hög kapacitet och god konkurrens på marknaden.
Del nr: Delområde 2 anläggning
För projektering av anläggningar vilket avser samtliga ombyggnader av våra va‐anläggningar dvs vattenverk och reningsverk.– delområde 2 – kommer SVOA att teckna avtal med leverantörer med hög kapacitet