55181-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kateterburen Intervention Neuro
Referensnummer: VF2017-0016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2017-0016 Kateterburen Intervention Neuro
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50: Intrakraniella coils, avlösbara
51: Intrakraniella flow diverters, FD
52: Intrakraniella stentar, avlösbara
53: Emboliseringsmaterial, flytande, icke-adhesivt
54: Mikrokatetrar
55: Mikroledare
56: Stent-retrievers
57: Intrakraniella ballonger
58: Diagnostiska katetrar
59: Diagnostiska ledare
60: Utbytesledare, hydrofil
61: Guidekatetrar
62: Ballongguidekatetrar
63: Intermediärkatetrar
64: Introducers för neurointervention
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:ca 20 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.3.2018
Avtalets beräknade slutdatum: 29.2.2020
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 24 st. förlängningsoptioner à 1 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen