551833-2020 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling av 1 café på Göteborg-Landvetter airport och 1 café på Stockholm-Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2020-00404
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift av café på arlanda och landvetter flygplats
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 54 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncessionshavaren ska bedriva ett café på Göteborg -Landvetter Airport och ett på Stockholm-Arlanda Airport som tillhandahåller ett utbud enligt sortiment beskrivet i upphandlingen. Caféernas signum, ska vara samma för båda objekten dvs- dess egenrostade kaffe. Ett brett soritment av olika varianter av kaffe till både sort och tillagning ska erbjudas. Utöver kaffe ska det även serveras andra varma och kalla drycker som ska kunna intas i en välkomnade och rogivande miljö. Koncessionshavaren ska även servera egentillverkade enklare maträtter (kalla och varma) samt diverse bakverk. Koncessionshavaren ska inneha ett lojalitetsprogram till kunder, företrädesvis i form av en applikationslösning till kundens mobila klient(er). Koncessionshavaren ska aktivt arbeta med olika erbjudanden i butikerna samt i egna marknadsföringskanaler såsom t.ex egen hemsida samt sociala nätverk. Olika betalningslösningar i applikationen ska erbjudas kunderna.
För de fall att anbudslämnande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudslämnande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudet. Användandet av ESPD är frivilligt.