551975-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-konsulter Information, Data, AI
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-konsulter Information, Data, AI
Beskrivning: Myndigheten har behov av konsulttjänster inom kompetensområdet Information, Data och AI. Resurstjänst och Uppdragstjänst.
Intern identifierare: FK 2026/002050
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen ska säkerställa Försäkringskassans behov av IT-konsulter inom områdena Information, Data och AI. Hos Försäkringskassan utgör Information, Data och AI tillsammans ett sammanhängande kompetensområde där varje del är beroende av den andra. Försäkringskassans behöver IT-konsulter som kan verka i detta gränsöverskridande landskap. Vi söker en leverantör som kan erbjuda samordnade leveranser samtidigt som spetskompetens finns tillgänglig vid behov. Målsättningen är att kunna avropa både enskilda konsulter och tydligt avgränsade uppdrag med rätt kompetens, i rätt tid, till rätt plats till ett attraktivt pris. Försäkringskassan strävar efter ett nära samarbete med sin leverantör.
Intern identifierare: IT-konsulter Information, Data, AI