2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultstöd och support för IDM
Beskrivning: Upphandlingens syfte är att säkra tillgång till konsulter med expertkompetens och support gällande tekniska lösningar baserad på Identity Manager från Opentext (NetiQ). Köparen har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Intern identifierare: 995-24
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72210000 Programmering av programpaket, 72212985 Programvaruutvecklingstjänster för felsökning, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Högskolan i Borås använder sig av produkten Identity Manager från Opentext (NetiQ) för automatisering av användarhantering. I produkten finns kopplingar mot personalsystem och katalogtjänster samt kopplingar mot egenutvecklad händelsestyrd integrationsmotor som jobbar mot studieadministrativt system mm. IDM ansvarar för skapande av användarkonton och tillhörande delar såsom e-postadresser, grupper, distributionslistor, hemkataloger mm. Högskolan i Borås använder primärt Active Directory som katalogtjänst men även eDirectory finns installerat. Upphandlingens syfte är att säkra tillgång till konsulter med expertkompetens och support gällande tekniska lösningar baserade på Identity Manager från Opentext (NetiQ).
Ytterligare klassificering (cpv): 72210000 Programmering av programpaket, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72250000 System- och stödtjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Mall
Ytterligare klassificering (cpv): 72210000 Programmering av programpaket, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72240000 Systemanalys och programmering, 72250000 System- och stödtjänster