Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter IT, Motala kommun
Referensnummer: UH-2019-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker en konsultpartner som kan hjälpa oss att via konsultstöd ta hand om och strategiskt utveckla vår centrala IT-driftmiljö. l Motala kommun har vi en IT-driftmiljö till stor del baserad på Microsofts produkter men även produkter från bland andra VmWare, NetApp, Citrix och Veeam. Vårt kompetensbehov sträcker sig från övergripande produktstrategier och spetskompetens till mer generell kompetens. Den konsultpartner vi söker ska ha omfattande erfarenhet av liknande uppdrag och har mycket goda relationer såsom högre nivåer av partnerskap med flertalet leverantörer bakom vår IT-driftmiljö för att kunna ge det stöd vi söker. Det är av stor vikt att vår konsultpartner kan leverera rätt kompetens vid rätt tid men även att konsultpartnern internt kan upprätthålla kunskapen om vår miljö och gällande strategier. Konsultpartnern ska kunna leverera konsulter som är väl insatta i vår miljö och de strategier som tagits fram tillsammans eller delgetts konsulpartnern tidigare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen