See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för entreprenader avseende Ventilation
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för ventilationsarbeten till Lunds Kommun och Lunds Kommuns Fastighets AB. Upphandling utgör två delar med olika upphandlande myndigheter vilket resulterar i två olika kontrakt. Anbudslämnare kan lämna anbud antingen till Lunds Kommun, LKF eller bägge myndigheterna. Ventilationsarbeten som avses är arbeten vid befintliga system samt ny-/Om/-och tillbyggnad. Gränsdragning för avrop och förnyad konkurrensutsättning samt volymer anges i FFU.
Intern identifierare: KS 2025/0497
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ventilationsarbeten Övergripande krav Lunds Kommun & LKF
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för ventilationsarbeten till Lunds Kommun och Lunds Kommuns Fastighets AB. Upphandling utgör två delar med olika upphandlande myndigheter vilket resulterar i två olika kontrakt. Anbudsgivare kan lämna anbud antingen till Lunds Kommun, LKF eller bägge myndigheter. Ventilationsarbeten som avses är drift och underhåll av befintliga system samt ny-/Om/-och tillbyggnad. Gränsdragning för avrop och förnyad konkurrensutsättning samt volymer anges i FFU.
Intern identifierare: 1745917
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Lunds Kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för ventilationsarbeten till Lunds Kommun och Lunds Kommuns Fastighets AB. Upphandling utgör två delar med olika upphandlande myndigheter vilket resulterar i två olika kontrakt. Anbudslämnare kan lämna anbud antingen till Lunds Kommun, LKF eller bägge myndigheter. Ventilationsarbeten som avses är drift och underhåll av befintliga system samt ny-/Om/-och tillbyggnad. Gränsdragning för avrop och förnyad konkurrensutsättning samt volymer anges i FFU.
Intern identifierare: 1746542
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: LKF
Intern identifierare: 1746539