Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CNC-fräs och CNC-svarv till KTH AlbaNova
Referensnummer: V-2018-0924
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43800000 Verkstadsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
På Alba Nova verkstad tillverkas dagligen hela eller delar av forskningsutrustning till verksamheten, men även till undervisningen där. Nuvarande svarv och fräs har över 20 år på nacken och behöver bytas ut. Vi går därför ut i en upphandling av en st CNC-fräs och en st. CNC-svarv.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42620000 Svarvar, borr- och fräsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
CNC fräs och CNC-svarv till verkstaden på AlbaNova, KTH