552217-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Löparen 1 Eskilstuna. Edvardslundsgatan 3-5. Stamrenovering
Referensnummer: 20/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser stambyte i två byggnader, totalt 151 lägenheter samt en förskola
BTA ombyggnad: c:a 21 500 m2
Omfattar bland annat:
Traditionellt stambyte, vatten, avlopp, värme, el m.m
Inga kvarboende i lägenheterna under ombyggnadsskede, dock är lösöre kvar
Hyresgästerna evakueras genom beställarens försorg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331210 Installation av ventilation, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421110 Montering av dörr- och fönsterkarmar, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen