552245-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Tora, Bromsten etapp 2 - Stora entreprenaden
Referensnummer: E2018-03295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny infrastruktur för Kv. Tora, Bromsten etapp 2 - Stora entreprenaden.
Entreprenaden omfattar helt ny infrastruktur för ett nytt bostadsområde i Bromsten. Tyngdpunkten för utbyggnaden av Bromstenstadens infrastruktur ligger i denna etapp.
Upphandlingsform
Detta är en öppen upphandling enligt lag SFS 2016:1145 om offentlig upphandling
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112340 Marksanering, 45112723 Utformning av lekplatser, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten, 45262522 Murning, 45332200 VA-arbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar helt ny infrastruktur för ett nytt bostadsområde i Bromsten. Området är beläget inom en geotekniskt komplicerat del av Spånga kringgärdat av Mälarbanan och Bällstaån. Arbetena omfattar i stort marksanering, markförstärkning med hjälp av KC-pelare p.g.a. djupa lerlager, ny gestaltning av Bällstaån samt muddring, rivning av två befintliga vägbroar, tre nya vägbroar, två nya gångbroar, påldäck vid brofästen, stödmurar längsmed ån, nytt gatunät, lekplats samt finplanering. Nytt va-nät med två nya platsbyggda pumpstationer, tre dagvattenmagasin, ett spillvattenmagasin. Det nya va-nätet kräver delvis spontning. För genomförande av markförstärkningar krävs provisoriska va-omläggningar för att upprätthålla funktionen av det befintliga va-nätet tills de nya ledningarna och pumpstationerna kan tas i drift. Erforderliga markarbeten för anslutning av området till fjärrvärme, kraft och opto.