552251-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Biltvätt och liknande tjänster – Upphandling av ramavtal handtvätt av fordon på stationär anläggning i Helsingborgs stad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ramavtal handtvätt av fordon på stationär anläggning i Helsingborgs stad
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett (1) ramavtal gällande åtgärder med handtvätt, ut­ och invändigt, på stationär tvättanläggning för de fordon Helsingborgs stad förfogar över. Helsingborg stad, nedan Beställaren, har totalt cirka 400 fordon vilka förvaltas av Stadsbyggnadsförvaltningen. Antalet fordon är fördelade enligt nedan fordonskategorier: 350 st Personbilar 20 st Minibussar 30 st Lätta lastbilar Beställarens antal fordon kan både bli fler och färre än ovan angivet antal under avtalstiden. Detta på grund av att de olika verksamheternas behov av tillgång till fordon också förändras över tid. Det totala behovet av åtgärder med handtvätt, ut­ och invändigt bedöms uppgå till totalt cirka 600 stycken/år.
Intern identifierare493/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50112300 Biltvätt och liknande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpphandling av ramavtal handtvätt av fordon på stationär anläggning i Helsingborgs stad