552348-2018 - ÄndringSverige-Huddinge: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utsäljeskolan nybyggnation
Referensnummer: HS/2018:451
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Rivning av befintlig skola, byggande av ny skola (940 elever + personal) samt ny idrottshall enligt kontraktsmodellen Partnering. Projektet omfattar Skede 2 Utredning/Programhandlingar, Skede 3 Systemhandlingar och Skede 4 byggnation. Projektet kan avbrytas mellan Skedena.