2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tryckeritjänster
Beskrivning: Denna upphandling avser ett ramavtal för tryckeritjänster och omfattar produktion, efterbehandling och leverans av trycksaker till Motala kommun. Upphandlingen syftar till att säkerställa behovet av kostnadseffektiva, kvalitativa och miljömässigt hållbara tryckeritjänster under avtalsperioden. Trycksaker som omfattas av upphandlingen inkluderar bland annat broschyrer, flyers, folders, affischer, kuvert samt enklare skyltar. Produkterna ska kunna tillhandahållas i olika format och utföranden utifrån beställarens behov och i enlighet med specifikationerna i prisbilagan. Upphandlingen omfattar inte tryckprodukter inom storformat såsom vepor, foliering i utomhusmiljöer eller på fordon, samt mässprodukter (förutom de som uttryckligen specificeras i prisbilagan) och dekaler.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116064:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79810000 Tryckning, 79811000 Digitaltryckning, 79820000 Trycktjänster, 79823000 Tryckning och leverans, 79824000 Tryckning och distribution