552518-2024 - Resultat
Sverige – Avloppshantering – Ledningsspolning och slamsugning i Forshaga kommun
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLedningsspolning och slamsugning i Forshaga kommun
BeskrivningEntreprenaden omfattar ett ramavtal på tömning, transport samt avlämnande av slam från slamavskiljare och slutna tankar avsedda för hushåll i Forshaga kommun. Filmning, spolning av VA-ledningsnätet, tömning av brunnar vid reningsverk samt tömning av fettavskiljare ingår också, likaså tömning av dagvattenbrunnar med sandfång. I entreprenaden ingår också att vara VA-verken behjälplig vid olika uppdrag så som driftunderhåll samt vid olika störningar så som bräddning.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90400000 Avloppshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101519:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden