552528-2019 - ResultatSverige-Västervik: Arkivtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för e-arkiv för slutarkiv (elektronisk långtidsförvaring), mellanarkiv samt tillhörande konsulttjänster
Referensnummer: U-024-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92512000 Arkivtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks kommunkoncern upphandlar ett system för slutarkiv (elektronisk långtidsförvaring), mellanarkiv samt tillhörande konsulttjänster.
Licensen gäller för fritt antal användare, diarier/enheter, ärenden och dokument/övriga handlingar för överföring till mellanarkiv och/eller slutarkiv efter behov. Överföring av material ska ske från systemet Evolution ärende- och dokumenthantering i ett första skede. Därefter kommer utvalda system och informationskällor att implementeras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72252000 Dataarkivering, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen