552569-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jämtland: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läskameror
Referensnummer: HSN/121/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läskameror till Region Västerbotten, Region Norrbotten, Region Västernorrland och Region Jämtland Härjedalen
ISO-NR: 220318
Anbudsprover ska tillhandahållas utan kostnad för bedömning.
Prover märkta Läskameror HSN/121/2023 ska vara nedanstående adress tillhanda senast under Vecka 41.
Region Jämtland Härjedalen
”FU Syncentralen”
Förrådet, Göviken
831 83 Östersund
OBS, utvärderingen är planerad till V42 så det är av yttersta vikt att anbudsproverna finns på plats hos oss på nedan angivna adress i god tid innan dess.
Proverna ska även vara tydligt märkta med:
·        anbudsgivarens namn
·        positionsnummer enligt anbudsspecifikationen
·        anbudsgivarens artikelnummer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Läskamera stationär, färg HD
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Framkommer vid annonsering av upphandling.
Läskamera bärbart system 13"-15"
Del nr: 2
Läskamera bärbart system med läsbord 15"-18"
Del nr: 3
Elektroniskt förstoringsglas 5,5"
Del nr: 4
Elektroniskt förstoringsglas 7,5"
Del nr: 5
Elektroniskt förstoringsglas 10,5" för skrivning
Del nr: 6
Elektroniskt förstoringsglas 10,5" utan särskilt krav för skrivning
Del nr: 7
Elektroniskt förstoringsglas 12,5" för skrivning
Del nr: 8
Elektroniskt förstoringsglas 12,5" utan särskilt krav för skrivning
Del nr: 9