Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare, skärmaskin och tjänster
Referensnummer: 937-A307.101/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontrakt för olika typer av maskiner så som skrivare med efterbehandlingsmaskiner inklusive service samt en skärmaskin inklusive service som ska säkerställa Polismyndighetens behov nationellt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kontraktsområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktionsskrivare färg med tonerteknik samt online booklet inkl. service, utskriftshastighet min. 125 sidor/minut
Kontraktsområde 2
Del nr: 2
Multifunktionsskrivare färg med tonerteknik, ett femte färgverk samt scanner och efterbehandlare inkl. service, utskriftshastighet min. 90 sidor/minut
Kontraktsområde 3
Del nr: 3
Bläckstråleskrivare färg med scanner och efterbehandlare inkl. service, utskriftshastighet min. 150 sidor/minut
Kontraktsområde 4
Del nr: 4
Skärmaskin för höga volymer inkl. service