552602-2018 - ResultatSverige-Östersund: Enteral nutrition
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enteral nutrition, kosttillägg och tillbehör
Referensnummer: RS/1935/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33692300 Enteral nutrition
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar enteral nutrition, kosttillägg, tillbehör och pumpar till Region Jämtland Härjedalen för barn samt vuxna:
Sondnäring vuxen
Kosttillägg/näringsdrycker vuxen
Berikningsprodukter vuxen
Förtjockningsmedel
Lösande dryck
Kosttillägg barn
Sondnäring barn
Berikning barn
Modersmjölkersättning barn
Tillskottsnäring barn
Allergiprodukter barn
Elementardiet barn
Nutritionstekniker samt gastrostomi
Nutritionspump
De verksamheter som kommer att avropa på produkterna är Region Jämtland Härjedalens slutenvård, primärvård samt länets kommuner. Välkommen mer ert anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sondnäring vuxen Standard med/utan fiber - Position 1-2
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33692300 Enteral nutrition, 42122411 Nutritionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sondnäring vuxen Lågenergi fiber- Position 3
Del nr: 2
Sondnäring vuxen Energirik med/utan fiber- Position 4-5
Del nr: 3
Sondnäring vuxen Extra energi och protein med/utan fiber- Position 6-7
Del nr: 4
Sondnäring vuxen proteinrik med/utan fiber- Position 8-9
Del nr: 5
Sondnäring vuxen Vitamin- och mineraltät fiber- Position 10
Del nr: 6
Sondnäring vuxen Komjölksproteinfri med fiber-Position 11
Del nr: 7
Sondnäring vuxen Malabsorption- Position 13
Del nr: 8
Sondnäring vuxen Magtarmbesvär- Position 14
Del nr: 9
Sondnäring vuxen Mixad mat - Position 15-16
Del nr: 10
Sondnäring vuxen Diabetes- och glutenintoleras fiber- Position 17
Del nr: 11
Sondnäring vuxen Diabetes- och glutenintolerans engergi/proteinrik- Postion 18
Del nr: 12
Kosttillägg vuxen Komplett utan fiber- Position 19-24
Del nr: 13
Kosttillägg vuxen komplett med fiber - Position 25-27
Del nr: 14
Kosttillägg vuxen Komplett yoghurtbaserad- Position 28-30
Del nr: 15
Kosttillägg vuxen Komplett extra energirik utan fiber- Position 31-35
Del nr: 16
Kosttillägg vuxen komplett extra energirik utan fiber- Position 36-40
Del nr: 17
Kosttillägg vuxen komplett energi- och proteinrik utan fiber- Position 41-45
Del nr: 18
Kosttillägg vuxen kompletta energi- och proteinrik med fibrer- Position 46-49
Del nr: 19
Kosttillägg vuxen komplett energirik utan fibrer - Position 50-54
Del nr: 20
Kosttillägg vuxen komplett energirik med fibrer- Position 55-56
Del nr: 21
Kosttillägg vuxen komplett energirik, proteinrik utan fiber- Position 57-62
Del nr: 22
Kosttillägg vuxen proteinrik, fettlåg- Position 63-68
Del nr: 23
Kosttillägg vuxen icke-komplett, fettfri, klar- Position 69-73
Del nr: 24
Kosttillägg vuxen icke-komplett, fettfri, klar med naturliga fruktjuicer- Position 74-79
Del nr: 25
Kosttillägg vuxen icke-komplett, fettfri, klar, komjölksproteinfri- Position 80-82
Del nr: 26
Kosttillägg vuxen icke-komplett, pulverform- Position 83-86
Del nr: 27
Kosttillägg vuxen konsistensanpassad, energi- och proteinrik- Position 87-91
Del nr: 28
Kosttillägg vuxen konsistensanpassad, yoghurtlik- Position 92-95
Del nr: 29
Kosttillägg vuxen sjukdomsspecifik vid diabetes och glukosintolerans- Position 96-99
Del nr: 30
Kosttillägg vuxen sjukdomsspecifik vid njursjukdom, proteinrik, mineralanpassad- Position 100-101
Del nr: 31
Kosttillägg vuxen Kosttillägg sjukdomsspecifik vid trycksår- Position 102-104
Del nr: 32
Kosttillägg vuxen komplett energirik konsistensanpassad enligt steg 1- Position 105-106
Del nr: 33
Kosttillägg vuxen komplett energirik konsistensanpassad enligt steg 1- Position 107-108
Del nr: 34
Kosttillägg vuxen komplett energirik konsistensanpassad enligt steg 2 - Position 109-111
Del nr: 35
Kosttillägg vuxen komplett energirik konsistensanpassad enligt steg 2- Position 112-113
Del nr: 36
Kosttillägg vuxen extra energi- och proteinrik- Position 114-116
Del nr: 37
Berikningsprodukt vuxen flytande kolhydrater - Position 117.
Del nr: 38
Berikningsprodukt vuxen flytande kolhydrater- Position 118
Del nr: 39
Berikningsprodukt vuxen flytande fettemulsion- Position 119
Del nr: 40
Berikningsprodukt vuxen flytande fettemulsion- Position 120
Del nr: 41
Berikningsprodukt vuxen flytande fettemulsion- Position 121-122
Del nr: 42
Berikningsprodukt vuxen flytande fettemulsion- Position 123
Del nr: 43
Berikningsprodukt vuxen pulver komplett- Position 124
Del nr: 44
Berikningsprodukt vuxen pulver protein- Position 125
Del nr: 45
Berikningsprodukt vuxen pulver protein- Position 126
Del nr: 46
Berikningsprodukt vuxen pulver kolhydrater Pulver- Position 127
Del nr: 47
Förtjockningsmedel vuxen - Position 128
Del nr: 48
Lösande dryck vuxen - Position 129
Del nr: 49
Kosttillägg, komplett barn med fiber - Position 130-132
Del nr: 50
Kosttillägg barn komplett, icke-söt, neutral smak - Position 133
Del nr: 51
Kosttillägg barn komplett pudding/i bägare - Position 134-135
Del nr: 52
Kosttillägg barn komplett, energirik, fruktbaserad dryck - Position 136-137
Del nr: 53
Kosttillägg, komplett barn med fiber - Position 138.
Del nr: 54
Kosttillägg, komplett för kostbehandling vid crohn´s sjukdom - Position 139
Del nr: 55
Sondnäring, barn - Position 140
Del nr: 56
Sondnäring, barn 125ml - Position 141
Del nr: 57
Sondnäring, barn 200ml - Position 142
Del nr: 58
Sondnäring, barn, peptidbaserad 200ml - Position 143
Del nr: 59
Sondnäring barn med fibrer - Position 144
Del nr: 60
Sondnäring barn, energirik med fibrer 500ml - Position 146
Del nr: 61
Sondnäring, barn, peptidbaserad 500ml - Position 147.
Del nr: 62
Sondnäring, barn, 500ml - Position 148.
Del nr: 63
Energiberikning med kolhydrater, pulverform
Del nr: 64
Energiberikning med fett, färdig lösning (fettemulsion) - Position 150.
Del nr: 65
Energiberikning med fett, färdig lösning (fettemulsion) - Position 151.
Del nr: 66
Energiberikning med fett, färdig lösning (fettemulsion) - Position 152.
Del nr: 67
Kosttillskott innehållande mineraler och spårämnen, 200g - Position 153
Del nr: 68
Förtjockningsmedel pulver - Position 154
Del nr: 69
Energitillskott med fett och kolhydrater, pulverform - Position 155
Del nr: 70
Proteintillskott för prematura spädbarn, pulver - Position 156.
Del nr: 71
Proteintillskott barn, pulver - Position 157
Del nr: 72
Energi och proteintillskott till prematura barn, pulver - Position 158
Del nr: 73
Modersmjölkersättning till prematura barn, flytande form - Position 159.
Del nr: 74
Modersmjölkersättning till prematura barn - Position 160-161.
Del nr: 75
Komplett näring vid ketogen kostbehandling, pulverform - Position 162
Del nr: 76
En fettlåg spädbarnsnäring med lågtinnehåll av LCT och högt innehåll av MCT, pulverform - Position 163.
Del nr: 77
Vätskeersättning, pulver form - Position 164.
Del nr: 78
Hypoallergen modersmjölksersättning, pulver - Position 165
Del nr: 79
Hypoallergen modersmjölksersättning, pulver - Position 166
Del nr: 80
Hypoallergen modersmjölksersättning, pulver - Position 167
Del nr: 81
Hypoallergen modersmjölksersättning, pulver - Position 168.
Del nr: 82
Hypoallergen modersmjölksersättning, pulver - Position 169
Del nr: 83
Hypoallergen tillskottsnäring, pulver - Position 170
Del nr: 84
Hypoallergen tillskottsnäring, pulver - Position 171
Del nr: 85
Hypoallergen specialnäring, pulver - Position 172.
Del nr: 86
Hypoallergen specialnäring, pulver - Position 173.
Del nr: 87
Komplett elementardiet, pulver - Position 174-175
Del nr: 88
Komplett elementardiet, flytande samt pulver - Position 176-177.
Del nr: 89
Hypoallergen gröt, pulver - Position 178
Del nr: 90
Enteral nutrition spruta, engångs - Position 179-184
Del nr: 91
Enteral nutrition spruta 10ml, diskbar/flergångs - Position 185-186
Del nr: 92
Tillbehör enteral spruta, Kork till Enteralspruta engångs - Position 187
Del nr: 93
Tillbehör enteral spruta, Uppdragningsrör för vätska/medicin 5cm engångs - Position 188
Del nr: 94
Tillbehör enteral spruta, Övergångsadapter Position 189
Del nr: 95
Gastrostomi. Kopplingsslang, gastrostomi-knapp singelpack, gastrostomi set - Position 190-197
Del nr: 96
Gastrostomi. Stomimätare engångs. Position 198
Del nr: 97
Gastrostomi. Gastropexi-set Position 199
Del nr: 98
Gastrostomi. PEG komplett set, ej endoskopiskt avlägsnande Position 200
Del nr: 99
Gastrostomi. Gastrotub - ballongkateter Position 201-202
Del nr: 100
Nasogastrisk sond för enteral nutrition med ledare Vuxen Position 203-204
Del nr: 101
Nasogastrisk sondförankring engångs, Plectrum till sondförankringen Position 205-206
Del nr: 102
Aggregat. Gravitationsaggregat Position 207
Del nr: 103
Tillbehör. Behållare för tillförsel av vätska 500ml. Position 208
Del nr: 104
System för enteral nutrition Neonatal/barn. Position 209-231
Del nr: 105
Fästplåster för nasogastrisk sond. Position 232
Del nr: 106
Enteral nutrition pump med tillbehör. Position 233-
Del nr: 107
Sondnäring vuxen Komjölksproteinfri utan fiber-Position 12
Del nr: 108
Sondnäring barn med fibrer - Position 145
Del nr: 109