552790-2019 - ResultatSverige-Arlanda: Fordon utan förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plog-sop-blåsmaskiner (PSB)
Referensnummer: SDA2019-00348
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42415310 Fordon utan förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia avser att upphandla Plog-sop-blåsmaskiner (PSB) i syfte att röja avlagringar eller kontaminering från hårdgjorda ytor inom färd- och manöverområden på Swedavias flygplatser.
Med benämningen plog-sop-blåsmaskin i denna upphandling menas en självgående maskin som till sin uppbyggnad huvudsakligen består av en för ändamålet anpassat dragfordon, plogutrustning samt en sopblåsdel utrustad med vals, fläkt och blåsrör samt integrerad spridare av banavisningsmedel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42415310 Fordon utan förare, 43313100 Snöplogar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen