Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollmaterial för kvalitetskontroller till koagulationsanalyser
Referensnummer: K 2023-4154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontrollmaterial för kvalitetskontroller till koagulationsanalyserna PPK(INR), P-APT-tid, P-Fibrinogen, P-Fibrin-D-Dimer och P-Antitrombin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141625 Diagnoskits
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen