552923-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Militärhjälmar
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ballistiska hjälmar
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 100
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av ballistiska hjälmar till Polismyndigheten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35813000 Militärhjälmar, 35200000 Polisutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej