552940-2021 - ÄndringSverige-Älvsbyn: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing Arbetskläder
Referensnummer: 0321/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Älvsbyns kommuns huvudsakliga behov av hyra och tvätt av arbetskläder till personal inom socialtjänsten samt bädd- och hygientextilier för korttidsavdelningar i kommunen.
Med detta avses samtliga ingående tjänster, som till exempel tvätt, utprovning, anpassning, efterbehandling, lagning, distribution, hämtning/lämning, tvättsäckar, hyra och utbyte, lagerkostnad, inventering, normalt slitage och svinn, emballage, administration och transport.