553020-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kemiska produkter – Aktivt kol
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAktivt kol
BeskrivningUpphandlingen omfattar Laholmsbuktens VA ABs behov av leverans av stenkolsbaserat granulerat aktivt kol (GAK). Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.Syftet är att säkerställa: - hög och jämn reningsprestanda- driftsäkerhet i ordinarie produktion, Leveranser ska kunna ske i bulk, storsäck och 25 kg säckar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133040:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24954000 Aktivt kol, 24954100 Nytt aktivt kol