553040-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagkonferens Plus Små Konferenser och möten 2018
Referensnummer: 23.3-8600-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Konferenser och möten 2018 i kategorin Dagkonferens Plus små konferenser och möten upp till och med 150 deltagare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55100000 Hotelltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsområdet kommer totalt att upphandlas i sex (6) separata upphandlingar fördelat på:
Helpension Plus små konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-8598-18)
Helpension Bas små konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-8599-18)
Dagkonferens Plus Små Konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-8600-18)
Dagkonferens Bas små Konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-8601-18)
Timdebitering upp till och med 150 deltagare (23.3-8602-18)
Stora Konferenser och möten från och med 151 deltagare (23.3-8603-18)
Samtliga ovanstående kategorier upphandlas parallellt.
Denna upphandling avser Dagkonferens Plus små konferenser och möten 2018 (23.3-8600-18)
Om anbud lämnas i både Dagkonferens Plus och Dagkonferens Bas gällande Dagkonferens kommer endast Dagkonferens Plus att utvärderas.
Definitioner:Dagkonferens Plus Små Konferenser och möten har en omfattande kravspecifikation med obligatoriska krav som måste uppfyllas för att få delta i upphandlingen (utvärderingen). Därutöver finns kriterier inom kvalitet, tillgänglighet och miljö som ger poäng vid utvärderingen.
Dagkonferens Bas Små Konferenser och möten har en begränsad kravspecifikation med obligatoriska krav som måste uppfyllas för att få delta i upphandlingen (utvärderingen). Därutöver finns kriterier inom kvalitet, tillgänglighet och miljö som ger poäng vid utvärderingen.
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen vilket innebär att Kammarkollegiet ingår samordnade ramavtal eller andra gemensamma avtal i syfte att effektivisera upphandlingar avseende varor och tjänster som myndigheter upphandlar ofta, i stor omfattning eller som uppgår till stora värden. I uppdraget ingår även att tillhandahålla stödverksamhet för inköp vid avrop från de samordnade ramavtalen.
Ytterligare information om oss och våra pågående upphandlingar, samordnade ramavtal och praktiska vägledningar finns på Avropa.