553049-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionsbyråtjänster
Referensnummer: 18/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Värmland har en central kommunikationsenhet som stöttar hela Länsstyrelsens verksamhet gällande kommunikation. Vi har egen hög kompetens inom flera områden men behöver stärka upp produktionen inom vissa områden. Syftet med kommunikationen är att förenkla och förtydliga vad Länsstyrelsen Värmlands uppdrag är och vad vi står för. Genom att upphandla en produktionsbyrå ska vi välja att hantera uppdrag inom egen organisation eller använda oss av byrån.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning, 92111000 Film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser produktionsbyråtjänster inom kommunikation för löpande beställningar och leveranser under avtalstiden.
Exempel på produktion kan vara:
Formgivning och layout av t.ex. broschyrer och andra trycksaker.
Produktion av grafik och illustrationer.
Filmproduktion och produktion av annan rörlig media.
Tillgänglighetsanpassning för trycksaker och digitala produkter, ex. tillgängliga PDF:er.
Framtagning av mallar och blanketter inom ramen för vår grafiska profil.
Textbearbetning och klarspråksgranskning.
Dokumentation i form av filmning, ljudinspelning, foton eller liknande.
Stöttning i idéarbete inför uppdrag.