553367-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Hisings Backa: Byggnation av lägenheter
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Litteraturgatan
Referensnummer: 2019-01247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av flerbostadshus på Litteraturgatan kvarter 11 där vi ska bygga mellan 50 till 60 lägenheter och ca 3 600 kvm BOA utifrån detaljplanens bestämmelser. Inflyttning beräknas ske oktober 2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen