Huvudsaklig CPV-kod 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar om- och tillbyggnation av befintligt avloppsreningsverk i Tegelviken i Kalmar kommun, inklusive erforderlig efterbehandling av förorenad mark samt rivning av befintligt verk.
Projektet utförs som en samverkansentreprenad. Syftet är att uppnå en i det långa perspektivet ekonomiskt fördelaktig investering som möjliggör avsevärd förbättrad rening för en växande stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111100 Rivning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen