Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Purchasing Sensors for SMHI’s Marine Environmental Monitoring
Referensnummer: 2019/1869/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35125100 Sensorer
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI conducts, since many years, the Swedish national marine monitoring around the coast of Sweden. The marine monitoring consists of research vessel based monitoring using CTD profiles with rosette, equipped with a SBE9+, and bottle samples from discrete depths.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi, 38300000 Mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen