55349-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Installation av ventilation och luftkonditionering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Ventilationsarbeten.
Referensnummer: FV 2017-000009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser ventilationsarbeten av karaktären underhållsåtgärder, hyresgästers tillval och mindre projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal Ventilationsarbeten
Del nr: Geografiskt område Hallonbergen/Ör
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39563530 Ventilationskanaler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser ventilations arbeten av karaktären underhållsåtgärder, hyresgästers tillval och mindre projekt.
Dom mindre projekten kan kräva upprättande av arbetshandlingar, relationshandlingar och samordning med andra Entreprenörer.
Del nr: Geografiskt område Centrala Sundbyberg/Storskogen
Del nr: Geografiskt område Rissne/Ursvik