2. Förfarande
Förfarande
Titel: Information om kommande hyresvärdsupphandling polishus Lund
Beskrivning: Polismyndigheten planerar att upphandla en hyresvärd för om-, till- eller nybyggnation av ett polishus i Lund. Observera att detta inte är en anbudsinbjudan. Samtliga uppgifter i denna annons kan bli föremål för förändringar fram till annonsering av upphandlingen. BAKGRUND Upphandlingen avser upphandling av ett hyresavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov av hyresvärd samt byggherre för om-, till- eller nybyggnation av polishus i Lund. Uppdrag i detta projekt består av att för Polismyndigheten: - agera hyresvärd och långsiktigt förvalta polishuset i Lund. - genomföra upphandling av/kontraktera projektörer. - i samarbete med Polismyndigheten projektera om-, till- eller nybyggnation. - genomföra en upphandling av/kontraktera byggentreprenör. - vara byggherre under entreprenadtiden samt ansvara för samtliga tillstånd inklusive detaljplanefrågor, bygglovshandlingar samt ombesörja process för bygglov. Allt ovanstående ska ske i samråd och nära samarbete med Polismyndigheten. NYTT POLISHUS I LUND Byggnaden beräknas omfatta ca 17 000 kvm LOA och innehålla bl a kontor, parkeringsgarage, arrestavdelning, förhörslokaler, motions- och omklädningslokaler samt möteslokaler. Anbudssökande ska kunna erbjuda en fastighet som bl a uppfyller följande: - Möjliggör om-, till- eller nybyggnation av polishus med 17.000 kvm LOA. - Belägen i Lunds tätort med snabb tillgänglighet till E22, länsväg 102 alternativt 103. - Plats för 100 fordon i garage. - Möjlighet till två separata in-/utfarter till fastigheten. - Egen fastighet som ej delas med annan hyresgäst. - Tillgänglighet för allmänheten med kollektivtrafik dagtid. Polismyndigheten kommer i upphandlingen att ställa krav på att ett säkerhetsskyddsavtal enligt säkerhetsskyddslagen (2018:585) ska tecknas mellan parterna. KOMMANDE UPPHANDLING Mer information om den kommande upphandlingen publiceras löpande i Polismyndighetens upphandlingsverktyg Kommers Annons, upphandling.polisen.se.
Intern identifierare: A252.554/2024
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster