553538-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation och ombyggnad av brandövningsanläggningar
Referensnummer: FM2021-18707
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid Försvarsmakten (FM) Sjöstridsskola (SSS) SjösäkS (Karlskrona) genomförs utbildning i bl.a. fartygsbrandsläckning, stöttning och läcktätning, utbildningen genomförs under realistiska förhållanden i modifierade standardcontainrar av stål. Daglig exponering av eld, vatten och fysisk påverkan ger slitage på materielen varför den behöver repareras med viss frekvens samt även omsättas med 2- 3 års mellanrum beroende på nyttjandegrad.
Utbildningen är vital för fartyg och människors överlevnad till sjöss. Då det ofta handlar om akuta reparationer/renoveringar så läggs stor vikt på tidsaspekten av tjänsterna. Leverantör ska även kunna modifiera och bygga om standard containrar av stål i enlighet med Försvarsmaktens önskemål som innebär arbete inom plåtarbete, svetsning, montering, reparation och nybyggnation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen