553540-2020 - KonkurrensutsättningSverige-GÄVLE: Läkarvård och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansgranskning radiologi
Referensnummer: RS 2020/798
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har för avsikt att teckna avtal med en Leverantör för leverans av distansgranskning radiologi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster, 85148000 Medicinsk analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som på distans ska granska röntgenbilder från Regionen, så att Regionen erhåller ett komplement till befintliga verksamheter och vid arbetsanhopning få en säker och snabb diagnostik oavsett tid på dygnet och arbetsmängd.
Regionens verksamheter som kan komma att ha behov av tjänsten finns i Gävle, Söderhamn, Bollnäs och Hudiksvall.
Den upphandlade tjänsten avser utlåtande för konventionella undersökningar, datortomografiundersökning (DT) och magnetkameraundersökning (MR), för såväl elektiva granskningar som jourgranskningar samt telemammografi.