Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - Papptaksarbeten
Referensnummer: LH 21/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholmshem AB inkl. dotterbolag och Laholms kommun avser upphandla ramavtal för successiva avrop av Hantverkstjänster - Papptaksarbeten. Ramavtalet avser såväl mindre reparations-, service- och löpande underhållsarbeten samt ny-, om- och tillbyggnadsentreprenader på Beställarnas samlade fastighetsbestånd. Övriga förutsättningar för uppdraget framgår av upphandlingsdokumentationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45261910 Takreparation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen