Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsplattform för Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen
Referensnummer: Ks26 2021-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med upphandlingen är att förse förvaltningen med en modern digital infrastruktur och digitala verktyg, som ger förutsättningar för en modern informationshantering och informationsutbyte. Det blir särskilt viktigt att rätt stöd tillhandahålls i tid till när förvaltningen flyttar till nya aktivitetsbaserade lokaler. I den digitala infrastrukturen vill vi att förvaltningens centrala förmågor realiseras så att önskade nyttor kan uppstå och utvecklas i takt med att omvärlden förändras. De som arbetar på Mos ska kunna arbeta utifrån en helhetssyn och kunna förstå varandra och dess system med hjälp av strukturerad information så att både sändare och mottagare har en gemensam förståelse av sammanhang och innehåll. Informationen ska enkelt kunna produceras, hittas, delas och återanvändas. Delning av information ska hantera statliga myndigheters krav på informationsutbyte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En plattform.