553576-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskins- och lastfordonstjänster
Referensnummer: Tn/2021:207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänster för entreprenadmaskiner med förare, lastfordon med förare och anläggningsarbetare för successiva avrop och leveranser under avtalsperioden samt eventuellt förlängning av avtalet.
Upphandlingen omfattar tjänster med förare utöver kommunens eget fordonsbestånd.
Allmänt
Härmed infordras anbud från Kristinehamns kommun på Entreprenadmaskins- och lastfordonstjänster inklusive förare samt anläggningsarbetare för successiva avrop. Tjänsterna kan normalt förekomma inom hela kommunens areal. Ytterligare information finns i Beskrivning av efterfrågad tjänst, avsnitt 4.
Parterna ska under avtalstiden verka för en hög nivå avseende miljö- och hållbarhet vid val av fordon, drivmedel och produkter.
Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen