553617-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätdatabas för vattenverksamhet
Referensnummer: FUT 2018-0466
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna hantera rapportering och granskning av större mängder mätdata ska leverantören, i enlighet med kommande avtalshandlingar, för beställarens räkning anpassa och/eller utveckla en tjänst för mätdatabas. Mätdatabasen ska tydligt illustrera mätobjektens placering i en kartfunktion och vara ett lättanvänt verktyg för det dagliga arbetet med uppföljning och rapportering till tillsynsmyndigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48611000 Programvara för databas, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen