55363-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Installation av mät-, kontroll-, test- och navigeringsutrustning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling IMD.
Referensnummer: UH-2017-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51200000 Installation av mät-, kontroll-, test- och navigeringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjöbostäder avser att teckna avtal med en (1) Leverantör avseende tjänst för leverans av mätvärden för hyresgäst förbrukningar med fullt ansvar för mätare, mätdata, support mot hyresgäster m.m.
Växjöbostäder upplåter under avtalstiden mätare dock ansvarar leverantör för mätarens funktion och skall vid behov byta icke fungerande mätare.
För detaljerad information om omfattningen, se till denna upphandling tillhörande dokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköpsvolymen bedöms till ca 1 680 lägenheter men kan under avtalstiden variera beroende på nyproduktion och/eller försäljning av fastigheter och Växjöbostäder lämnar inga garantier om volym eller avropstakt.
Vid försäljning av fastigheter ingående i fastighetsbeståndet skall köpare kunna åberopa samma avtalsvillkor som gäller för denna upphandling. Vid försäljning upphör avtalet med Växjöbostäder men den nya ägaren har rätt att ta över avtalet om så önskan finns.
Om Växjöbostäder ska göra en renovering av befintligt bestånd där man även ska ta med installation av IMD. Så ingår det att Systemleverantören tar hand om den installationen och de mätvärden likadant som vid nyproduktion.