Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstruktörstjänster
Referensnummer: 202054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT och övriga Public service bolag har ett löpande behov av att genomföra ny-, om- och tillbyggnation samt lokalanpassningar. För den övervägande delen av dessa arbeten anlitas entreprenörer och konsulter bl.a. konstruktörer. Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal avseende Konstruktörstjänster med två leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen