55375-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal bygg- och installationstjänster: Styr och regler (avropsvärde 0-2 000 000).
Referensnummer: SFB-2016-0359
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kategori: Styr och regler
Ramavtalet omfattar löpande arbeten inom angiven kategori avseende främst underhåll och reparationer, men även renovering och ombyggnad i och omkring Beställarens fastigheter. Arbeten sker i fastigheter med förskole-, grundskole- och/eller gymnasieverksamhet.
Värdet på avropat arbete får inte överstiga 2 000 000 SEK.
Ramavtalet omfattar endast arbeten inom angiven kategori. Övriga typer av arbeten upphandlas genom separata ramavtal.
De ramavtalskategorier som har upphandlas är: Bygg, El, Ventilation, VS, Måleri, Golv och Plåt.
Obs: Om ni har några frågor, använd fråga/svar på upphandlingsportalen Kommers.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen