Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
Avsnitt I: Upphandlande myndighet
Namn och adresserOfficiellt namn: TORSBY KOMMUN
Nationellt registreringsnummer: 212000-1777
Postadress: 1,Strategiavd
Ort: Torsby
Nuts-kod: SE Sverige
2. Hus-/byggnadskonstruktion
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Plats för utförandeNuts-kod: SE Sverige
Beskrivning av upphandlingen
Konsultkategorin är uppdelad i kompetensområde.
2. Hus/byggnadskonstruktion
TilldelningskriterierPris
Information om optioner
Option: nej
Information om EU-medel
Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Kompletterande upplysningar
Benämning på upphandlingen
5. Styr- och reglerprojektering
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 6
Kontraktet har tilldelats en grupp av ekonomiska aktörer: nej
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: PE Teknik & Arkitektur AB
Nationellt registreringsnummer: 556896-8308
Postadress: Box 47146
Ort: Stockholm
Postnummer: 100 74
Land: Sverige
Telefon: +46 10-5160000
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: ja
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 330 450,00 SEK
Information om underentreprenader
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Benämning på upphandlingen:
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: SWECO Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556767-9849
Postadress: Box 5397
Ort: Göteborg
Postnummer: 40228
Telefon: +46 702-579133
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 284 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: WSP Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556057-4880
Postadress: Box 117
Ort: karlstad
Postnummer: 65104
Telefon: +46 107225774
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 307 900,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: ÅF-Infrastructure AB
Nationellt registreringsnummer: 556185-2103
Postadress: Frösundaleden 2
Ort: Solna
Postnummer: 169 99
Telefon: +46 722010267
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 268 950,00 SEK