553918-2020 - ResultatSverige-Malmö: Skanning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skanning av böcker
Referensnummer: 2020/403
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79999100 Skanning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser skanning av böcker till pdf som MTM sedan konverterar till tillgängliga format.
MTM:s målgrupp är personer med läsnedsättning och omfattar både seende och icke seende. Vi producerar böcker för alltifrån fritidsläsning till högskolestudier.
Större delen av materialet som ska skannas är romaner och textböcker. Det förekommer även böcker med andra element, exempelvis barnböcker, konstböcker med bildmaterial, manga/serietidningar och böcker för högskolestuderande med grafer och formler. Bilder i böckerna kan, beroende på produktionstyp, komma att användas i utmediet som våra användare erhåller.
Skanningen är grunden för våra resterande produktionsprocesser och kvaliteten på skanningen påverkar den fortsatta produktionsprocessen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen