2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallshantering för Mälarhamnar AB i Västerås och Köping
Beskrivning: Mälarhamnar AB avser att upphandla avtal gällande avfallshantering för hamnanläggningar i Västerås & Köping. Beskrivning: Uppdraget ska omfatta ett helhetsåtagande gällande avfallshantering, vilket bl.a. omfattar insamling, transport, omhändertagande eller vidarebefordran till annan behandling av avfall och material, vid Mälarhamnars anläggningar i Köping och Västerås. Största delen av avfallet är avfall som kommer i land från de fartyg som anlöper Köping och Västerås. Andra delar är avfall som genereras av den egna verksamheten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130022:Lot:1