553954-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: KSUH23/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun samt AB Ekerö Bostäder avser att upphandla företagshälsovård.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som kan stödja och komplettera beställarens egna resurser med en sådan sammantagen specialistkompetens som behövs för att uppnå beställarens mål för hälsa och arbetsmiljö. Behovet av tjänster från leverantören kommer att avropas från chefer (ca 70 stycken) samt i viss mån beställarens HR-konsulter.
Avtalsstart för Ekerö kommun är: 2024-01-01
Avtalsstart för AB Ekerö Bostäder är: 2024-04-01
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen