See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemlösning för BIM
Beskrivning: Västerås stad informerar om avsikten att genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal om en systemlösning för BIM (Building Information Modeling). Den efterfrågade lösningen kan endast tillhandahållas av en enda leverantör då det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens (6 kap. 14 § första stycket 3 lagen [2016:1145] om offentlig upphandling). Allmänt Västerås stad behöver hantera information om hela den byggda miljön som staden förvaltar. Detta innefattar stöd för hantering av dokument, objektmodeller och objektsinformation i både projekt- och förvaltningsskedet. Stadens avser att samla all byggnadsinformation i ett system där olika gränssnitt kan hämta och leverera information. För att säkerställa informationskvalitet, uppnå effektivitet och undvika resursslöseri är det nödvändigt att säkra ett obrutet informationsflöde. Detta ställer i sin tur krav på stadens arbetssätt vid förändring av byggnadsinformation och på de IT-verktyg staden använder. Bakgrund Västerås stad använder idag fastighetssystemet Faciliate och den grafiska informationsportalen FM Access. Båda systemen tillhandahålls av Service Works Global Nordic AB. Västerås stad äger licenserna för nyttjanderätten till Faciliate. För att tillgodose stadens behov måste den efterfrågade lösningen integreras med Faciliate och FM Access. Utan denna integration blir lösningen oanvändbar. Information i de befintliga systemen finns i olika filformat, och för att göra informationen tillgänglig för rätt användare på ett ändamålsenligt sätt krävs möjligheten att koppla egenskaper till alla poster. Därför är integrationer för överföring av metadata från befintliga filformat ett grundläggande och ofrånkomligt krav.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Västerås stad informerar om avsikten att genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal om en systemlösning för BIM (Building Information Modeling). Den efterfrågade lösningen kan endast tillhandahållas av en enda leverantör då det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens (6 kap. 14 § första stycket 3 lagen [2016:1145] om offentlig upphandling). Allmänt Västerås stad behöver hantera information om hela den byggda miljön som staden förvaltar. Detta innefattar stöd för hantering av dokument, objektmodeller och objektsinformation i både projekt- och förvaltningsskedet. Stadens avser att samla all byggnadsinformation i ett system där olika gränssnitt kan hämta och leverera information. För att säkerställa informationskvalitet, uppnå effektivitet och undvika resursslöseri är det nödvändigt att säkra ett obrutet informationsflöde. Detta ställer i sin tur krav på stadens arbetssätt vid förändring av byggnadsinformation och på de IT-verktyg staden använder. Bakgrund Västerås stad använder idag fastighetssystemet Faciliate och den grafiska informationsportalen FM Access. Båda systemen tillhandahålls av Service Works Global Nordic AB. Västerås stad äger licenserna för nyttjanderätten till Faciliate. För att tillgodose stadens behov måste den efterfrågade lösningen integreras med Faciliate och FM Access. Utan denna integration blir lösningen oanvändbar. Information i de befintliga systemen finns i olika filformat, och för att göra informationen tillgänglig för rätt användare på ett ändamålsenligt sätt krävs möjligheten att koppla egenskaper till alla poster. Därför är integrationer för överföring av metadata från befintliga filformat ett grundläggande och ofrånkomligt krav. Avtalstiden är 5 år med möjlighet till maximalt 6 års förlängning. Det uppskattade värdet uppgår till cirka 13 miljoner kronor. Avtalsspärr tillämpas och gäller till och med 2024-09-23. Angivet kontraktsdatum är ett uppskattat datum och kan komma att ske både tidigare och senare.