554033-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Redovisning – Upphandling finansiell revision & lekmannarevision
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling finansiell revision & lekmannarevision
BeskrivningGävle kommun, Revisorskollegiet ska upphandla: 1. Lagstadgad revision av kommunens bolag, 2. Revision av stiftelser och donationsstiftelser/donationsfonder, 3. Lekmannarevision och stöd till revisionskontoret i deras arbete som sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna. - Lagstadgad revision av kommunens bolag - Revision av stiftelser och donationsstiftelser/donationsfonder - Lekmannarevision och stöd till revisionskontoret i deras arbete som sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna
Intern identifierare14715
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79211000 Redovisning
Ytterligare klassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79211100 Bokföring, 79211200 Sammanställning av bokslut, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningGävle kommun, Revisorskollegiet ska upphandla: - Lagstadgad revision av kommunens bolag - Revision av stiftelser och donationsstiftelser/donationsfonder - Lekmannarevision och stöd till revisionskontoret i deras arbete som sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna
Intern identifierareUpphandling finansiell revision & lekmannarevision