554053-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Recipientkontrollprogram 2023
Referensnummer: 2023-168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar läns kustvattenkommitté, som är en sammanslutning av kommuner, vattenvårdsförbund och företag, ansvarar för den samordnade kustvattenkontrollen som alla medlemmar är ålagda att göra enligt miljöbalken.
Upphandlingen består bland annat av en obligatorisk generell del samt fem valbara delprogram. Välj den/de delar ni önskar att lämna anbud på.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 79311300 Undersökningsanalys, 85111820 Bakteriologisk analys, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen