554065-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2018 - Grossist
Referensnummer: 16LS10783
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av livsmedel enligt beskrivning i Pris- och produktbilaga, Hållbarhetskriterier samt Mall för Avtal.
Region Västernorrland upphandlar livsmedel för Sollefteå sjukhus, Sundsvalls sjukhus, Örnsköldsviks sjukhus, Hola Folkhögskola, Ålsta Folkhögskola, Österåsens Hälsohem samt fyra kommunala verksamheter inom Sollefteå Kommun.
Den nuvarande årsvolymen uppskattas till 28 miljoner fördelat på totalt 11 leveransställen.
Det nya avtalet planeras att börja gälla fr.o.m. 1.5.2019.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15131000 Köttkonserver och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15210000 Fiskfiléer, fisklever och rom, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15240000 Fisk på burk samt annan beredd eller konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15830000 Socker och liknande produkter, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15880000 Speciella näringsprodukter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det nya avtalet planeras att börja gälla from 1.5.2019.