554135-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal El-konsulttjänster
Referensnummer: TEN 2021/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende El-konsulttjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom elteknik, inklusive solceller och laddstationer, tele, data, inbrottslarm, passagesystem, brandlarm, ställverk och reservkraft.
Uppdragen omfattar främst projektering och upprättande av kompletta upphandlingsdokument. Även uppdrag som utredningar, inventeringar, kostnadskalkyleringar, rådgivning och granskningar kan bli aktuellt.
Den årliga uppdragsvolymen uppskattas till c:a 3 500 000 kr.
Järfälla kommun garanterar ej denna volym utan årsvolymen kan bli mindre eller större än detta belopp.
Takvolym vid avtalstid 4 år: 18 000 000 kr.
När takvolymen är förbrukad är ramavtalet utan verkan.
Ramavtal kommer att tecknas med två (2) anbudsgivare.
Kontraktstiden är två år från avtalstecknande, med option för förlängning i ytterligare upp till två år, med ett år i taget.